مقالات

صدای کمک فنر برلیانس, مشکل کمک فنر برلیانس

علائم صدای کمک فنر برلیانس | فروشگاه یدک چین

زمان مناسب تعویض کمک فنر خودرو چه زمانی است؟ علائم کمک فنر خراب را می دانید؟ ابتدا شما باید بدانید که کمک فنر برلیانس h330 یا یک خودروی دیگر چگونه طراحی شده است و چگونه کار می کند. در انتهای این مقاله فیلمی از نحوه کارکرد کمک فنر خودرو با زیرنویس فارسی قرار داده شده است. فلسفه استفاده از کمک فنر در یک خودرو، کمک به نگهداری تایرها بر روی زمین است به طوری که راننده بتواند به راحتی خودرو را کنترل کند، در واقع وظیفه اصلی آن کمک به حفظ تعادل تایرها در سیستم تعلیق خودرو است.

 

طراحی Strut و Shock نیز به همین صورت است به جز اینکه وزن وسیله نقلیه بر روی خود Strut سوار شده است در حالی که Shock صرفا یک متصل کننده بین دو بخش تعلیق است.
Strut: زمانی که کمک فنر در درون فنر لول قرار گیرد به این ترکیب اصطلاحا Strut گفته می شود. البته این ترکیب قرارگیری کمک و کمک فنر همیشه Strut خوانده نمی شود، بلکه تنها زمانی ترکیب کمک فنر قرار گرفته درون فنر را Strut می نامند که این دو علاوه بر انجام وظایف اصلی خود با حذف سیبک و طَبَق بالا، نقش یک رابط را نیز مابین سیستم تعلیق و شاسی ایفا نمایند.


shock: این قطعه صرفا اتصال بین دو بخش تعلیق را مرتفع می کند. کمک فنرهای مختلف، ساختارها و مکانیزم های مختلفی دارند که 6 نوع کمک فنر در زیر معرفی شده است:


 • کمک فنر روغنی هیدرولیکی Hydraulic Shock Absorber

 • کمک فنر تلسکوپی Telescopic Shock Absorber

 • کمک فنر هیدرو استاتیکی Hydrostatic Shock Absorber

 • کمک فنر بادی Air Shock Absorber

 • کمک فنرهای قابل تنظیم Adjustable Shock Absorber

 • کمک فنر اهرمی Lever Shock Absorber


Strut و Shock شامل یک سیلندر به نام لوله ذخیره که با مایع هیدرولیکی پر شده است، لوله دیگری که سیلندر فشار نام دارد در داخل آن سیلندر، یک پیستون که از طریق سیلندر داخلی حرکت می کند و دریچه ای که جریان مایع را از یک طرف پیستون به دیگری اندازه گیری می کند و با استفاده از پیچ و مهره ای لاستیکی به وسیله نقلیه متصل می شوند در مجموع Strut و Shock را می سازند.

 

صدای کمک فنر برلیانس, مشکل کمک فنر برلیانس

 

با توجه به اجزای کمک فنر علایم مختلفی می توانند با صدای کمک فنر اشتباه گرفته شوند برای همین ما به شما کمک می کنیم تا علائم صدای کمک فنر برلیانس h330 یا هر خودروی دیگری را به خوبی مشخص کنید تا بتوانید آنها را رفع و یا کمک فنر خودروی خود را در صورت نیاز تعویض کنید.


1. ارتعاش در هنگام رانندگی
اگر دریچه یا پیستون درون کمک فنر پوسیده شده باشد، این موضوع باعث می شود مایع درون دریچه یا پیستون بدون هیچ کنترلی جریان یابد و به این ترتیب هر ضربه کوچکی در جاده باعث ایجاد واکنش بیش از حدی می شود که شما آن را احساس می کنید.


2. چرخش در هنگام ترمز
اگر دریچه یا پیستون درون کمک فنر فرسوده باشد، مایع بدون هیچ کنترلی جریان می یابد و حتی کوچک ترین حرکت چرخش یا کوچک ترین اعمال ترمز توسط راننده امکان حرکت شدید پیستون را در داخل سیلندر می دهد. این موضوع به این معنی است که اگر به عنوان مثال به سمت راست برانید، وزن وسیله نقلیه به سختی در هنگام چرخیدن به سمت چپ حرکت می کند و راننده موظف است این نقص را تصحیح کند.


3. ترمزها زمان زیادی را برای توقف کامل خودرو می گیرند
علاوه بر مورد بالا در هنگام اعمال ترمزها، آنها زمان اضافه ای را برای خودرو می گیرند تا تمام طول میله پیستون اگر کنترل نشده باشد برداشته شوند، در نهایت سبب می شود تا مدت زمان موردنیاز برای توقف کامل خودرو بیشتر شود.


4. تایر ناهموار فرسوده
کمک فنر فرسوده نمی تواند لاستیک ها را به طور کامل روی سطح جاده نگه دارد. این باعث می شود که خودرو به خوبی روی جاده حرکت نکند. آن قسمتی از لاستیک خودرو که با سطح جاده در تماس است فرسوده می شود اما آن قسمتی که با سطح جاده در ارتباط نیست فرسوده نمی شود، در نهایت با هربار چرخش تایر باعث فرسودگی ناهموار لاستیک می شود. زمانیکه لاستیک می چرخد تغییرات با سرعت جاده، فرکانس و غیره اعمال می شود و تغییر سطح تماس به شکل قسمت های فرسوده در تایر نمود پیدا می کند.


5. نشت مایع
گاهی اوقات قطعه اطراف شفت که جزء بدنه کمک فنر است شروع به نشتی می کند و این نشتی در اطراف کمک فنر بر روی زمین می ریزد. از دست دادن مایع باعث کاهش توانایی کمک فنر در عملکردش می شود و این امر منجر به کمتر شدن مایع می گردد.

Shock Absorber min
اگر متوجه هر کدام از این علائم شدید توصیه می کنیم که به تعمیرگاه مطمئن مراجعه کنید و در صورت نیاز به تعویض می توانید با فروشگاه یدک چین برای خرید کمک فنر برلیانس و یا خودروی موردنظر خود تماس حاصل فرمایید.

لیست قیمت لوازم یدکی021-33111400021-33998911021-33998910

 • دفتر مرکزی:
  تهران، میدان امام خمینی، خیابان اکباتان، کوچه آهنین، مجتمع تجاری امین، پلاک 19

 • شماره تماس:  
  1400 11 33 021
  8910 99 33 021
  8911 99 33 021
  7845 447 912 98+

تمامی حقوق این وب سایت برای یدک چین محفوظ میباشد.
YadakChin