مقالات

زمان مناسب برای تعویض فیلتر هوا , علائم خرابی فیلتر هوا

علائم خرابی فیلتر هوا و زمان تعویض آن | لوازم یدکی برلیانس

یک فیلتر هوای کثیف ممکن است شرایط رانندگی را دشوار کند و طول عمر موتور برلیانس را کاهش دهد. در این مقاله راجع به فیلتر هوای موتور خودرو صحبت می کنیم که چقدر مهم هستند و چه زمانی بهترین زمان تعویض فیلتر هوای برلیانس می باشد. به احتمال زیاد می دانید که موتور خودرو بر روی مخلوط هوا و سوخت قرار گرفته است که دقیقا برای احتراق مطلوب، قدرت و راندمان سوخت طراحی شده است اما آیا می دانستید که یک فیلتر هوای کثیف می تواند این نسبت ایده آل را بهم بزند؟ عمر مفید فیلتر هوا که به سر می رسد نیازمند تعویض است.

موتور ضعیف ممکن است یک سناریوی بدتر باشد اما این مشکل در سرتاسر زمین به علت فیلتر هوای کثیف و گرفته رخ می دهد. این موضوع به این دلیل است که جریان هوای ورودی صرفا به منیفولد هوا برلیانس محدود نمی شود و آن را ناهموار و غیر قابل پیش بینی می کند. به عبارت دیگر این مشکل بزرگ برای مدیریت ماژول های کنترل موتور، جرقه های گازگیر و مبدل های کاتالیزوری به وجود می آید.

فیلتر هوا برلیانس نو و فیلتر هوا برلیانس کثیف

 

در این مقاله درباره بهترین زمان تعویض فیلتر هوا و نحوه تعویض آن بحث خواهیم کرد، آنها چگونه بر عملکرد موتور تاثیر می گذارند و چرا شما نباید به برنامه تعویض فیلتر هوا توصیه شده از طرف سازنده خودرو متکی نباشید.

 

چگونه فواصل زمانی تعویض فیلتر هوا خودروسازان تغییر پیدا کرده است؟

دانش سنتی همیشه بیان کرده است که فیلتر هوای موتور برلیانس یا هر خودروی دیگری باید هر 45000 کیلومتر جایگزین شود مخصوصا اگر شما در جاده هایی رانندگی می کنید که آلاینده های هوایی بسیاری وجود دارند اما باید توجه داشته باشیم که استاندارد توصیه شده برای زمان تعویض فیلتر هوای خودرو چه مقدار تغییر کرده است. 

 

به نظر می رسد زمان تعویض فیلتر هوای خودرو برای خودروسازان تغییر کرده است بسیاری از آنها زمان تعویض را چیزی کمتر از 45000 کیلومتر اعلام کرده اند زیرا سطح گردوغبار، آلودگی هوا و سایر آلاینده های هوا به طرز عجیبی در نیمه قرن اخیر افزایش پیدا کرده است.

 

چرا تمیزی فیلتر هوا مهم است؟

هر موتور احتراق داخلی، چه سوخت بنزین، چه سوخت اتانول، چه سوخت دیزل و یا حتی سوخت بیودیزل نیاز به هوای تمیز برای مخلوط کردن با سوخت برای انجام کار خود دارد. به طور خاص تخمین زده شده است که برای هر گالن سوخت تا حدود 10000 گالن هوا برای تهیه مخلوط ایده آل هوا و سوخت در موتور مورد نیاز است.

 

بدون یک فیلتر هوای مناسب، گردوغبار، خاک و یا سایر ذرات به موتور وارد می شود و به سرعت سایش در پیستون ها، حلقه های پیستونی، دیواره های سیلندر، دریچه ها، میلگرد، میله های اتصال و یا طاق های مرتبط به وجود می آورد.

تعویض فیلتر هوا برلیانس

فیلترهای هوای قدیمی در محفظه مهروموم شده تحت پوشش خودروهای مدرن قرار می گیرند. کاغذ پلاستیکی در داخل فیلتر وجود دارد که تکه های گردوغبار و ذرات هوا را در داخل فیلتر نگه داشته به طوری که آنها هرگز به داخل موتور نمی رسند.

 

به طور طبیعی اثربخشی فیلترهای هوای خودرو با ورود گردوغبار به داخل آن کاهش می یابد، ذرات گردوغبار در پایین جعبه هوا جمع می شوند و زمانی که فیلتر از گردوغبار اشباع می شود مبارزه برای جلوگیری از ورود آنها به داخل موتور آغاز می شود. با کاهش جریان هوا، درون فیلتر خلا بیشتر به وجود می آید و برخی از ذرات بزرگتر در جعبه و یا فیلتر هوا جمع می شوند و ممکن است از فیلتر و موتور عبور و به مایع منتقل گردند. بنابراین یک فیلتر هوای کثیف ممکن است مشکلات جدی را به وجود آورد.

 

شما پول خوبی برای سوخت مورد نیاز خودرو می پردازید اما با یک فیلتر هوای کثیف هردو را از دست می دهید. همچنین یک فیلتر هوای کثیف باعث کاهش قدرت در شتاب سنگین، سرعت بالا و صعود به سربالایی می شود زیرا هوا به شدت کم می شود.

 

تحقیقات اخیر وزارت انرژی آمریکا نشان داده است که هوای کثیف می تواند به شتاب خودرو تا 11 درصد صدمه بزند. علاوه بر این، زمانیکه کامپیوتر خودرو متوجه می شود که مخلوط هوا و سوخت بیش از حد غنی است تحویل سوخت به صورت خودکار را به منظور بازگشت مخلوط این دو به حالت استاندارد کاهش می دهد. برای انجام درست امور ممکن است در زمان احتراق نیز تجدید نظر شود که سبب می شود موتور طول عمر کاهش بیشتری داشته باشد.

 

بهترین زمان تعویض فیلتر هوا را بدانیم

از آنجا که قدرت و مسافت طی شده به تدریج باعث کثیفیه بیشتر فیلتر هوا می شود اما با این حال این شاخص، معیار مناسبی برای ارزیابی فیلتر هوای خودرو نیست. بهترین روش برای نظارت بر فیلتر خودرو بسیار ساده است؛ آن را بیرون بکشید و بررسی کنید به این ترتیب می توانید از وجود ذرات در فیلتر هوا مطمئن شوید که آیا وجود دارد یا خیر و آیا فیلتر صدمه دیده و شکاف برداشته است یا خیر.

فیلتر هوای کثیف برلیانس

 

یک قانون من درآوردی است که می گوید اگر فیلتر شما یک کاغذ پلاستیکی است آن را مقابل نور چراغ قوه و یا لامپ روشن نگه دارید تا ببینید چقدر نور از آن عبور می کند، اگر میزان نور عبوری 50 درصد و یا بیشتر باشد فیلتر هوا به اندازه کافی عمر دارد و میتوانید از آن استفاده کنید. با این حال نمیتوان برای فیلتر ساخته شد ه از پارچه متراکم این قانون را استفاده کرد.

 

همان طور که در بالا گفته شد قابل اطمینان ترین روش برای نظارت بر وضعیت فیلتر هوای موتور این است که آن را بیرون بکشید و بررسی کنید. این روش همچنین به شما این امکان را می دهد تا مطمئن شوید که هیچ حیوان کوچکی در جعبه فیلتر خودرو لانه نگذاشته است.

 

موتور خودرو به طور مداوم از فیلتر کثیف هوا زمانیکه مخلوط هوا و سوخت بسیار سنگین است صدمه می بیند. این سوخت بیش از حد ناپایدار است و به تدریج کربن را در جرقه های محفظه احتراق رها می کند. همین امر باعث می شود در هنگام استارت خودرو حالت شروع سرد را تجربه کنید.

 

اگر آتش سوزی سوپاپ به طور مرتب توسط کامپیوتر خودرو بررسی شود، سوخت نشتی که خارج از سیستم اگزوزاست همیشه طول عمر کاتالیزوری را که به آن متصل است کوتاه می کند و این قطعات یدکی به نسبت لوازم یدکی برلیانس یا هر خودروی دیگری گران تر هستند.

 

هنگامی که شما در نظر بگیرید که بررسی و تعویض فیلتر هوا چقدر آسان است و هیچ دلیلی برای وجود فیلتر هوای کثیف در خودرو نیست که هوای موتور را مسدود سازد دیگر نیازی به هزینه بیشتر برای تعمیرات بخش های مرتبط با فیلتر هوا نیست و عملکرد خودروی شما کاهش نمی یابد.

 

بهترین زمان مناسب برای تعویض فیلتر هوا خودروی شما

همان طور که در بالا ذکر شد، در اکثر خودروها فیلتر هوا به راحتی قابل دسترسی است و یک قاعده خوب این است که آن را با یکی دیگر از سرویس های مسیریابی که بر اساس زمان و یا مسافت است ترکیب کنید مانند زمان تعویض روغن خودرو به این معنی که هم زمان با تغییر روغن خودرو، فیلتر هوا نیز بررسی و در صورت نیاز تعویض شود.

فیلتر هوای برلیانس خراب

 

اگر شما بررسی و تست برخی از موارد مربوط به خودرو را بر اساس بازه زمانی انجام می دهید مثلا قبل از پاییز برای بررسی تیغه های برف پاکن و تست سیستم گرمایشی خودرو، بررسی فیلتر هوا را نیز جزء کارهای دوره ای خودروی خودتان قرار دهید.

لیست قیمت لوازم یدکی021-33111400021-33998911021-33998910

 • دفتر مرکزی:
  تهران، میدان امام خمینی، خیابان اکباتان، کوچه آهنین، مجتمع تجاری امین، پلاک 19

 • شماره تماس:  
  1400 11 33 021
  8910 99 33 021
  8911 99 33 021
  7845 447 912 98+

تمامی حقوق این وب سایت برای یدک چین محفوظ میباشد.
YadakChin